مقاوم سازی مخازن بتنی

مقاوم سازی مخازن بتنی با محصولات کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر

 

یکی از پر کاربردترین تاسیسات مورد استفاده در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب، مخازن بتنی آب و فاضلاب هستند. همچنین تقریبا تمامی سازه های موجود در تصفیه خانه های بزرگ آب و فاضلاب را مخازن بتنی تشکیل می‌دهند. اهمیت فراوان مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب به دلیل نقش آن­ها در انتقال و ذخیره آب و دفع و تصفیه فاضلاب سبب شده­است تا بحث مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب موضوعی حائز اهمیت باشد. انتخاب روش بهینه برای مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب در برابر آسیب­هایی هم­چون خوردگی، سایش، فرآیند انجماد و ذوب شدن و … به منظور حفظ امنیت و کارایی آن­ها در عین اقتصادی بودن روش انتخابی مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب، همواره چالشی جدی برای مهندسین بوده­است.

مخزن بتنی آب

مخزن بتنی آب

انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب عبارتند از:

 

 • خوردگی آرماتور
 • خوردگی بتن
 • ترک خوردگی بتن به دلیل فرآیند مکرر انجماد و ذوب شدن
 • انقباض و جمع­ شدگی بتن و در نتیجه ایجاد ترک در مخزن بتنی

متخصصین مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب شرکت افزیر با تلفیق دانش و تجربه فراوان در زمینه مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب، برای انواع آسیب و خرابی مخازن بتنی آب و فاضلاب ذکرشده، راهکار و محصول متناسب با نیاز شما را ارائه می­کنند. برای کسب جزییات بیشتر در زمینه مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب با متخصصین و مشاوران ما در تماس باشید.

 مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب به کمک محصولات کامپوزیت­ پلیمری FRP شرکت افزیر

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب باید بتواند راه­کارها و محصولاتی را ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه­های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده­باشد.

مالکین و مجریان مخازن بتنی، چند گزینه برای تعمیر، تقویت و محافظت از مخازن بتنی در برابر انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب دارند. مقاوم سازی جزئی یا کلی یک مخزن بتنی آب و فاضلاب، زمان زیاد عدم سرویس­دهی، تجهیزات گران و نیروی انسانی زیادی را تحمیل می­کند. برخلاف دیگر مصالح، لایه‌های کامپوزیت­ پلیمری دچار خوردگی نمی­گردند و یک راه­حل بلندمدت برای مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب محسوب می­شوند. به کمک روش نوین و تطبیق­پذیر لایه‌های کامپوزیت­ پلیمری می­توان در کسری از زمان و هزینه اجرای روش­های قدیمی و سنتی مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب، تعویض کف مخزن، تعمیر نقاط نشتی و یا نوسازی کل مخزن بتنی آسیب‌دیده در اثر انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب را به انجام رساند.

واحد مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب شرکت افزیر آماده ارائه جزییات بیشتر و ارائه راهکار متناسب با نیاز شما می­باشد.

از حدود 20 سال قبل، این روش­ تحت عنوان روش تقویت و مقاوم­سازی به کمک لایه‌های کامپوزیت­ پلیمری (FRP) موردتوجه قرار گرفته­است. در این روش از لایه­های کامپوزیت پلیمری با الیاف شیشه (GFRP)، کربن (CFRP) و یا آرامید (AFRP) استفاده می­شود.

روش تر(Wet Layup)

در روش رایج نصب انواع لایه‌های کامپوزیت­ پلیمری که به نام Wet-layup مشهور است، نیاز به نیروهای متخصصی است تا ابتدا فیبرهای کربن (CFRP) یا شیشه (GFRP) را به رزین ­(Resin) هایی مانند اپوکسی (epoxy) آغشته می­کنند و به سطح بیرونی مخزن بتنی چسبانده می­شود. این فن نیازمند نیروی کار ماهر در زمینه تعمیر و جلوگیری از آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب است تا اطمینان حاصل شود که فیبرها به صورت صحیح قرار گرفته و هیچ­گونه حباب هوایی در زیر این پوشش­ها وجود ندارد تا تعمیر و حفاظت در برابر انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب به درستی انجام گردد.

استفاده از محصولات پیش ­عمل ­آوری ­شده (Precured)

محصولات پیش ­عمل­آوری شده (Precured) با کنترل کیفیت و یکنواختی بیشتری تولید می­شوند. تاحدودی به دلیل نسبت فیبر به رزین بیشتر، این محصولات در مقایسه با همتایان خود که به روش تر (Wet-layup) تولید می­گردند، مقاومت و سختی بیشتری را نشان می­دهند. این ورقه­ها (Laminate) توسط اپوکسی به سطح خارجی المان موردنظر چسبانده می­شوند.

گرچه این نوارهای ورقه­ای (Laminate) نسبت به روش تر Wet-layup اجرای آسان­تر و نیز مقاومت بیشتری دارند اما به دو دلیل زیر، استفاده و کاربرد آن­ها در مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب محدود می­شود:

 • یک­جهته بودن آن­ها سبب شده­است که فقط در موارد معدودی برای تقویت برشی به­کار بروند و بیشتر برای تقویت خمشی استفاده شوند.
 • سختی زیاد این نوارهای ورقه­ای (Laminate) سبب­شده­است که نتوان آن­ها را به صورت دایره­هایی با قطر کمتر از 750 میلی­متر درآورد.

هم­چنین روش­ها و تجهیزات کنونی این اجازه را به ما نمی­دهند تا نوارهای ورقه­ای (Laminate) با ابعاد بزرگ­تر تولید کنیم که از نظر کاربری متفاوت هستند. بنابراین وجود چنین نقایص و کمبودهای در مورد نوارهای ورقه­ای (Laminate) غیرقابل چشم­پوشی می­نماید.

روش نوین مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب به کمک لایه‌های کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت (SuperLaminate)

بسیاری از سازه­ها همانند مخازن آب، نفت یا گاز به صورت استوانه هستند. فشارهای هیدرواستاتیک ناشی ازسیالات، تنش­های حلقوی را ایجاد می­کند که به دیواره جانبی این­گونه مخازن بتنی وارد می­شود. مقدار این تنش­ها در پایه مخزن بتنی آب و فاضلاب حداکثر است که با افزایش ارتفاع، کاهش می­یابد. آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب سبب کاهش سطح مقطع المان­های تقویت­کننده در مخازن بتنی می­شود. این امر سبب افزایش تنش­های محیطی می­شود و باید هرچه سریع­تر اقدامات مربوط به مقاوم سازی مخزن بتنی آب و فاضلاب انجام شود.

به طور کلی هدف از مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب با لایه‌های کامپوزیت­ پلیمری FRP سوپر لمینت  را می­توان موارد زیر برشمرد:

 • افزایش مقاومت مخزن
 • افزایش مقاومت برشی
 • کنترل ترک
 • آب بندی و عایق نمودن
 • مقاوم سازی در برابر خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب
 • مقاوم سازی در برابر حملات مواد شیمیایی
 • افزایش عمر و دوام

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه روش‌های مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب به ویژه به کمک لایه‌های کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت می­باشد، آماده ارائه خدمات موردنیاز شما در سراسر کشور می­باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می­باشند.

 لمینت کردن مخرن بتنی

 

هزینه مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب محصولات کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر

برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت و هزینه انواع روش­های مقاوم سازی مخازن بتنی آب و فاضلاب و به خصوص با استفاده از لایه‌های کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت کافی است با متخصصین شرکت افزیر در تماس باشید.

 

 

 

مقاوم سازی مخازن بتنی
5 (100%) 1 vote

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *