کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی Epoxy flooring

کفپوش های اپوکسی یکی از محصولات شاخص شرکت افزیر می‌باشد که بر اساس دو نوع ماده به نام رزین اپوکسی و هاردنر تولید می‌گردند. اجرای کفپوش اپوکسی بسیار ساده می‌باشد زیرا در مرحله اجرا به صورت مایع و خود تراز شونده می‌باشد. کفپوش اپوکسی که کفپوش و روکش بدون درز نیز نامیده می‌شود، آب بند کامل بوده تنوع رنگ و زیبایی بالایی دارد. از دیگر مزایای کفپوش های اپوکسی می‌توان به کیفیت و دوام مناسب آن در شرایط سخت محیطی اشاره کرد که بر روی کلیه کف های بتنی سیمانی، سنگ، موزاییک و … قابلیت اجرا دارد. البته باید توجه داشت قبل از استفاده بر روی کف می‌بایست سطح آن را صاف و تمیز نمود. کفپوش اپوکسی بیشتر جهت روکش نمودن سطوح بتنی و سایر سطوح سالن‌هایی به کار می‌روند که نیاز است ظاهری زیبا و شفاف داشته باشند.

 

کفپوش اپوکسی  %da%a9%d9%81%d9%be%d9%88%d8%b4-%d8%a7%d9%be%d9%88%da%a9%d8%b3%db%8c-%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d8%a7%d9%81%d8%b2%db%8c%d8%b1

مزایا و خواص کفپوش اپوکسی

 • قابلیت شستشوی زیاد کفپوش اپوکسی
 • تنوع رنگ زیاد برای کف های مختلف
 • سطح صاف و بسیار براق روکش اپوکسی
 • مقاومت و دوام بالای کفپوش اپوکسی در برابر شرایط محیطی متفاوت
 • چسبندگی بالای کفپوش اپوکسی
 • مقاوم در برابر اسیدها و بازها روکش
 • اجرای آسان کفپوش‌ اپوکسی
 • یکپارچگی در کف

 

معایب کفپوش اپوکسی

به دلیل انعطاف پذیری پایین کفپوش اپوکسی، در کف هایی که در برابر ضربه‌های شدید قرار دارند استفاده از توصیه نمی‌شود و پیشنهاد می‌گردد از کفپوش پلی یورتان استفاده شود.

 

کاربرد کفپوش‌ اپوکسی

 • کفپوش کف انواع کارخانجات و کارگاه‌ها
 • روکش کف مجتمع تجاری و مراکز خرید
 • کفپوش کف پارکینگ ها
 • روکش کف انبارها
 • کفپوش بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها
 • روکش کف کارخانجات صنعتی سنگین شبیه کارخانه فولاد و سیمان
 • کفپوش و روکش در سالن‌های مختلف پمپ صنعت نفت و گاز و پتروشیمی
 • کفپوش کف کارخانه های کاغذ سازی
 • کف سالن نیروگاه ها

%da%a9%d9%81%d9%be%d9%88%d8%b4-%d8%a7%d9%be%d9%88%da%a9%d8%b3%db%8c-%d9%82%d8%a8%d9%84-%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%a7

انواع کفپوش صنعتی اپوکسی

کفپوش اپوکسی ضد اسیدی: این نوع کفپوش ها در برابر عوامل شیمیایی مقاومت بالایی دارند.

کفپوش اپوکسی ورزشی

کفپوش های اپوکسی به ضخامت حدود ۱ میلی‌متر که جهت جلوگیری از گرد و غبار بتن به کار می‌رود.

کفپوش اپوکسی ضد جرقه که معمولا در انبار مهمات و سالن‌های برق و بیمارستان ها استفاده می‌شود.

کفپوش اپوکسی تا ضخامت ۳ میلی‌متر: این نوع از کفپوش‌های اپوکسی معمولا برای جلوگیری از سرخوردن افراد و ماشین آلات در محیط‌های خیس و چرب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بتن اپوکسی به ضخامت حدود ۲۰ میلیمتر: این کفپوش ها برای مکان‌هایی که در معرض ضربه‌های شدید قرار دارند مناسب است.

کفپوش اپوکسی به ضخامت ۴ میلی‌متر مقاومت فشاری بتن را تا ۱۱۰۰ کیلوگرم بر مترمربع افزایش می‌دهد.

 

 

اجرای کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی کف های مختلف بصورت زیر می‌باشد.

الف) آماده سازی سطح

جهت اجرای کفپوش اپوکسی با توجه به بازدید صورت گرفته توسط کارشناسان شرکت و بررسی شرایط موجود، برای رسیدن به یک کف کاملاً استاندارد، ابتدا باید مراحل آماده سازی کف ها با حساسیت و دقت زیاد و با اصولی که در زیر اشاره می‌شود صورت گیرد.

عوامل مختلفی روی کارایی کف پوش اپوکسی تاثیر گذارند که مهمترین آنها آماده سازی سطوح کف (Preparation)، می‌باشد. بطوریکه اگر سطح از آلودگی های مختلف از جمله گرد و غبار، نمک و رسوبات و غیره پاک نشده باشد یا زبری مناسب روی آنها ایجاد نشود، روکش اپوکسی کارایی مطلوب را نخواهد داشت. لذا با در نظر داشتن این موضوع، آماده سازی کف به شرح ذیل و مطابق با استانداردهای بین المللی نظیر DIN28052-2 انجام می گیرد:

الف) کلیه سطوح بتنی و سایر کف های مورد نظر می‌بایست به دلیل داشتن باندینگ مکانیکی پوشش ها (Mechanical Bonding Coatings) ، دارای زبری کافی باشند به همین دلیل بایستی با استفاده از دستگاه مخصوص ساب بتن،  قبل از اجرای پرایمر اپوکسی (Primer) سطوح بتنی آماده سازی گردند.

ب) با توجه به این مطلب که کفپوش های اپوکسی می‌بایست بر روی سطوح بتنی پایدار اجرا گردد. لذا حذف کلیه نقاط و محل‌های سست و لق از روی کف بتنی به وسیله  GrinderیاHammer  توصیه می‌گردد.

قابل ذکر است که کلیه درزهای اجرایی و انبساطی موجود و همچنین ترک ایجاد شده در سطوح بتنی بوسیله ماستیک اپوکسی مخصوص شرکت افزیر تسطیح می‌گردد.

پ) همانگونه که اشاره شد کف مورد نظر می‌بایست جهت اجرای کفپوش اپوکسی، عاری از هر گونه آلودگی شامل گرد و غبار، چربی ها شامل روغن، گریس، پلاسترها و نیز مواد اسیدی و قلیایی باشد. در صورت وجود چنین موادی، سطح بتن با استفاده از روش های مکانیکی و یا شیمیایی جرم زدایی و چربی زدایی (Degreasing) می‌گردد.

ت) پس از اینکه کف و سطوح کار توسط روش‌های مکانیکی و یا شیمیایی چربی زدایی گردید، در صورت نیاز لکه گیری سطوح توسط گروت اپوکسی مخصوص شرکت افزیر (Afzir Grout Epoxy) انجام می‌گیرد. گروت اپوکسی مخصوص که یک مواد ترکیبی جهت تعمیر و یا پوشش سطوح آسیب دیده می‌باشد، ترکیب مخصوصی از رزین اپوکسی خالص، پودر اروزیل و میکرو سیلیس می‌باشد. با استفاده از گروت اپوکسی تخلخل‌های موجود در سطح پر شده و علاوه بر ایجاد یک سطح پلیمری صاف و باندینگ مکانیکی قوی، کفپوش اپوکسی با لایه زیرین ایجاد می‌گردد .

ث) پس از انجام کلیه مراحل فوق، کلیه سطوح وکیوم شده و حلال شویی می‌گردد.

ج) وضعیت بتن‌های اجرا شده در کف به لحاظ داشتن حداقل مقاومت مکانیکی نظیر مقاومت های فشاری و کششی، به منظور اجرای کفپوش اپوکسی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

چ)  پلاسترهای سیمانی موجود و یا هر لایه دیگری که به منظور تسطیح بر روی بتن اجرا شده است باید چسبندگی آنها با بتن اصلی مورد آزمایش قرار گیرد در صورتیکه چسبندگی آنها مناسب نباشد تخریب و برداشتن آنها ضروری می‌باشد.

خ)  میزان رطوبت سطوح در زمان اجرای کفپوش اپوکسی نباید بیشتر از ۵/۴% باشد.

 

ب) اجرای لایه های کفپوش اپوکسی مسلح با الیاف فایبرگلاس (لایه تقویت شده میانی)

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی پس از آماده سازی کف مطابق شکل زیر می‌باشد که در ادامه به تفضیل به آن پرداخته می‌شود:

 اعمال لایه پرایمر کفپوش اپوکسی

در این مرحله مواد پرایمر بر پایه اپوکسی (Epoxy Primer) که دارای ویسکوزیته بسیار کمی نسبت به سایر مصالح است، به عنوان آستر (پرایمر) و لایه اولیه کفپوش اپوکسی کف اجرا می‌شود. با استفاده از پرایمر اپوکسی می‌توان مطمئن بود که لایه روکش اپوکسی با ضریب اطمینان بالا به کف مورد نظر متصل می‌گردد. پرایمر اپوکسی شرکت افزیر دارای مشخصات ذیل است:

%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%ad%d9%84-%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%81%d9%be%d9%88%d8%b4-%d8%a7%d9%be%d9%88%da%a9%d8%b3%db%8c-%d8%a7%d9%81%d8%b2%db%8c%d8%b1

پرایمر اپوکسی از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است.

 • چسبندگی این پرایمر بسیار خوب بر روی سطوح بتنی و فلزی دارد.
 • پرایمر اپوکسی به صورت خالص و کاملاً بدون پودر (powder-free) می باشد.
 • عمر مصرف متوسط (Pot Life) پرایمر اپوکسی در ۲۵ درجه سانتی گراد ۹۰ دقیقه می باشد.
 • میزان متوسط مصرف پرایمر اپوکسی به ازای هر متر مربع در حدود ۲۰۰-۲۵۰ گرم است.

 

اعمال لایه میانی کفپوش اپوکسی (Epoxy Mid-Coat)

در این مرحله از اجرای کفپوش اپوکسی، الیاف پلیمری چاپد شده (Chapped Strand Mat) یا الیاف پلیمری فایبرگلاس FRP (Fiber Glass Wrap – Plain) به روش اجرای تر(Hand lay–up)  بر روی کلیه درزهای اجرایی و انبساط اجرا می‌گردد. اجرای این لایه اختیاری بوده و مقاومت بالای مکانیکی برای کفپوش اپوکسی را به دنبال دارد. همچنین باعث می‌شود استحکام فشاری، کششی و خمشی روکش اپوکسی کف بالا باشد.

پس از مرحله آماده سازی کلیه درزها مطابق فرآیند بالا، لایه میانی با استفاده از مواد ماستیک اپوکسی شامل رزین اپوکسی، میکروسیلیس و سیلیس دانه بندی شده اجرا می‌گردد. این مواد نقش ماستیک و تسطیح کننده را بر عهده دارند و مشخصات کلی آن به شرح ذیل است:

 • چسبندگی بی نظیر به کلیه سطوح بتنی، فلزی، شیشه و سنگ و …
 • خواص مکانیکی بالا
 • این مواد از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است.
 • عمر مصرف متوسط (Pot Life) در ۲۵ درجه سانتی گراد ۳۰ دقیقه می باشد.
 • میزان متوسط مصرف ماستیک کفپوش اپوکسی برای هر متر مربع با سطح نرمال ۲-۴ کیلوگرم می‌باشد.

 

اعمال لایه نهایی روکش اپوکسی (Epoxy Top-Coat)

پس از اجرای سه مرحله قبل، اجرای لایه نهایی کفپوش اپوکسی خواهد بود که به مرحله اجرای روکش اپوکسی هم موسوم است. این مرحله توسط رزین مخصوص اپوکسی اجرا می‌گردد. مشخصات کلی ، به شرح زیر است:

 • اجرای روکش اپوکسی بر روی سطوح بسیار سریع است.
 • روکش اپوکسی مقاوم در برابر محیط های خورنده و روغن های صنعتی می‌باشند.
 • مصالح روکش اپوکسی از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است.
 • عمر مصرف متوسط (Pot Life) روکش های اپوکسی در ۲۵ درجه سانتی گراد ۳۰ دقیقه می‌باشد.
 • میزان متوسط مصرف روکش اپوکسی برای هر متر مربع با سطح نرمال ۶/۰-۲/۱ کیلوگرم می‌باشد.

 

 

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی