افزایش هزینه های ساخت و ساز تاثیری در قیمت مسکن ندارد

دکتر فریدون پیر لرن، مشاور معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگوی تلفنی برنامه ی سوال رادیو گفت و گو تصریح کرد : به دلیل اینکه بازار مسکن شدیدا در رکود به سر می برد من فکر نمی کنم افزایش هزینه های ساخت و ساز در افزایش قیمت مسکن تاثیری بگذارد.

پیر لرن در سوال با اشاره به این مطلب که اطلاع دقیقی از میزان افزایش قیمت مصالح ساختمانی ندارد خاطر نشان کرد : آنچه می دانم این است که زمین(که در حقیقت سهم اصلی قیمت مسکن را تعیین می کند) گران نشده است و در همان شرایط سابق به سر می برد.

وی اضافه کرد : ظاهرا گرانی در قیمت مصالح اصلی مسکن نظیر بتن و میلگرد اتفاق افتاده که مسلما تاثیرش را در شرایط موجود روی مسکن خواهد گذاشت.

مشاور معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه تصریح کرد : به دلیل اینکه بازار مسکن شدیدا در رکود به سر می برد من فکر نمی کنم افزایش هزینه های ساخت و ساز در افزایش قیمت مسکن تاثیری بگذارد زیرا در حال حاضر در کشورمان با توجه به سیاست هایی که وجود دارد بخش مربوط به متقاضیان بسیار ضعیف است پس اگر هزینه های ساخت بالا برود اتفاقی در مسکن رخ نمی دهد اما اگر در شرایط رونق بازار مسکن بودیم این اتفاق موجب گرانی می شد.

دکتر پیر لرن در پاسخ به این سوال که آیا معتقد هستید که در آینده نیز قیمت مسکن بطور افسار گسیخته ای افزایش خواهد داشت ؟ اظهار داشت : خیر، با چنین نظریه ای موافق نیستم البته احتمال یک فرود خیلی کم وجود دارد اما اینکه با افزایش سونامی وار در این رابطه مواجه شویم دور از ذهن است.

همچنین مهندس اسفندیار سلطانی، عضو هیئت مدیره ی انجمن انبوه سازان کشور نیز در این رابطه مسکن را مقوله ی تولید مرکب تعریف کرده و افزود : خارجی ها به آن اصطلاح مولتی مدیا را اطلاق می کنند و باید گفت مولفه های مختلفی در مسکن تاثیر گذار اند که از آن جمله تولید،عرضه،تقاضا و فروش می باشد.

وی با تاکید بر اینکه تا کنون مقوله ی بازار در هیچ کدام از دولتها تعریف نشده اذعان کرد : هرگز قوانین صفر تا صدی هم در این زمینه تدوین و ارائه نشده است.

مهندس سلطانی اظهار داشت : در مقوله ی مسکن کشورمان آقایانی وجود دارند که به جای کمک به آن از مسکن ارتزاق می کنند و در این خصوص سازمان نظام مهندسی مثال زدنی است.

عضو هیئت مدیره ی انجمن انبوه سازان کشور تصریح کرد : در تمام دنیا وقتی رکود اتفاق می افتد همه در مقام مشوق ظاهر می گردند در حالی که در کشور ما این چنین نیست.

افزایش هزینه های ساخت و ساز تاثیری در قیمت مسکن ندارد
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید:
نوشته شده در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *