بدون کمک دولت نیازهای تهران به حمل و نقل عمومی مطلوب محقق نمی شود

احمد دنیامالی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با تاکید بر محدودیت اعتباری در حوزه‌‌های مختلف در مدیریت شهری اعم از حمل‌ونقل عمومی و فرهنگی و خدمات شهری و غیره گفت: ما اساسا با کمبود منابع مواجه هستیم. البته در کنار این کمبود منابع باید بر این نکته توجه داشت که شرایط اقتصادی کشور تدریجا به سمت قابل قبولی خود را نزدیک می‌کند، اما بازهم اعتقاد داریم که با شرایط مطلوب فاصله داریم و این یعنی اینکه تنشهای اقتصادی خود را در حوزه‌های مختلف نمود می‌دهد و فرقی نمی‌کند که این بودجه عمومی کشور باشد و یا شهرداری تهران.

وی با تاکید بر اینکه آنچه که  ‍پیش‌بینی کرده‌ایم برای بودجه سالانه شهردای تهران، برشی است از برنامه پنج‌ساله دوم شهرداری تهران گفت: در برنامه پنج‌ساله دوم احصا شده است که به چه میزان باید منابع به حوزه‌های مختلف تخصیص پیدا کند و این منابع تابعی هستند از درآمد.

در ادامه دنیامالی تاکید کرد: ما دو جور برنامه تدوین کرده‌ایم، برنامه‌ای مبتنی بر کمک دولت ودیگری برنامه‌ای بدون کمک دولت.

وی درخصوص برنامه با کمک دولت تصریح کرد: در این برنامه دو نکته اساسی را در نظر داشته‌ایم. یکی در حوزه کمک به هزینه‌های بهره‌برداری طبق قانونی که وجود دارد بر اساس قاعده یک سوم شهروند، یک سوم شهرداری و یک سوم دولت که این قاعده هم در مترو و هم در اتوبوس‌رانی مستتر است. نکته دیگر اینکه در بخش مترو و اتوبوس‌رانی باید از کمک‌های دولت بهره‌مند شد.

وی ادامه داد: علی‌رغم نیاز شدید تهران به حمل و نقل عمومی باید گفت که در سال ۱۳۹۰ ما هفت هزار و ۱۰۰ دستگاه اتوبوس داشته‌ایم. تا امروز هزار و صد دستگاه از اتوبوس‌های سال ۹۰، به خاطر فرسودگی از ناوگان خارج کرده‌ایم و ششصد دستگاه اتوبوس جایگزین کرده‌ایم. الان موجودیمان در ناوگان اتوبوس‌رانی ۶هزار و ششصد دستگاه اتوبوس است.

وی با تاکید بر اینکه بیشتر اتوبوس‌های جایگزین شده از نوع دو کابین و پرظرفیت بوده است گفت: در این شرایط از لحاظ ظرفیت مسافرپذیری تقریبا در مقایسه با سال ۹۰ کاهش نداشته‌ایم اما باید بر این نکته توجه داشت که در این پنج سال نیاز تهران به حمل و نقل عمومی و رویکرد مردم به این امر بیشتر شده است.

دنیامالی در ادامه با اشاره به اهمیت حمل و نقل عمومی در جامعه گفت: اگر برنامه حمل‌ونقل عمومی منظم و مبتنی بر زمان‌های مشخص باشد مردم اعتماد و اقبالشان به حمل و نقل عمومی افزایش می‌یابد. البته در ساعت اوج ما در حمل و نقل عمومی و به خصوص مترو با مشکلاتی مواجه هستیم.

وی با هشدار درخصوص اینکه اگر ناوگان مورد نیاز حمل و نقل عمومی تامین نشود گفت: ما در بخش مترو نیازمند حدود هشتصد واگن هستیم تا بتوانیم سرفاصله‌های مترو را که در برخی خطوط زیاد است کاهش دهیم و گلایه‌مندی مسافران را کاهش دهیم. اگر مردم به این قاعده برسند و اتکا داشته باشند به منظم بودن و کیفیت و ارزان بودن حمل و نقل عمومی، دیگر اغلب حاضر نیستند وسیله نقلیه شخصی را به کار گیرند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: اگر با طی فاصله چند صد متر بشود به ایستگاه اتوبوس یا مترو دست پیدا کرد که روی تابلوی ایستگاه نوشته شده باشد که در چه فاصله‌های زمانی اتوبوس و یا قطار مترو خواهد آمد و چقدر تا مقصد زمان خواهد برد، مردم دیگر علاقمند نخواهند بود از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل عمومی شورای شهر تهران همچنین گفت: چاره‌ای نداریم که به حوزه حمل و نقل عمومی شهر تهران به صورت ویژه بپردازیم. خوشبختانه شورای شهر چهارم در واقع یکی از موفقیت‌هایش این بود که چه در برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران و چه در ترتیبات بودجه‌ریزی، عمده توجه‌اش را در خصوص حمل و نقل عمومی در بخش اتوبوس‌رانی و به خصوص مترو گذاشته است.

دنیامالی با تاکید بر اینکه البته به نظر من این هنوز کافی نیست و این فشردگی که در جمعیت تهران داریم نیازمند حمل و نقل عمومی با توان و خدمات بهتر است گفت: با توجه به تراکم جمعیتی تهران و با توجه به رشد و توسعه ارگانیک و خودجوش تهران ما به حمل و نقل عمومی بسیار گسترده‌تری نیازمند هستیم.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل عمومی شورای شهر تهران  در ادامه تاکید کرد: فکر می کنم برای تهران نیازمند نسخه‌ای با مشارکت دولت و شهرداری هستیم. بدون کمک دولت نمی‌توانیم نیازهای شهر به حمل و نقل عمومی مطلوب را محقق کنیم و نیازمند کمک دولت هستیم. ما محدودیت‌های دولت را می‌دانیم اما بالاخره تهران مرکز استقرار دولت و حکومت است و طبیعتا اینجا هرچقدر مشکلاتش کمتر باشد کمک می‌کند به اینکه امورات حکومت بهتر بچرخد.

دنیامالی در پایان تاکید کرد: در بودجه سال ۹۶ اگر منابع جدید داشته باشیم، حتما اولویتمان حمل و نقل عمومی و البته مترو است. در حوزه فاینانس هم دولت با دوتا از پروژه‌ها موافقت کرده و در حال طی کردن مسائل اداری و بانکی است. امیدواریم با تحقق این دو فاینانس که حدود یک میلیارد یورو می‌باشد جهش بهتری در مترو داشته باشیم.

بدون کمک دولت نیازهای تهران به حمل و نقل عمومی مطلوب محقق نمی شود
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید:
نوشته شده در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *