توسعه مدرن شهرهای تاریخی بدون حفاظت از آثار مفهومی ندارد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در نشست علمی پایش و مقاوم سازی سازه های تاریخی گفت:هرگونه توسعه مدرن در شهرهای تاریخی بدون حفاظت از آثار تاریخی معنا و مفهومی ندارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، ، مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در میزگرد تخصصی نشست علمی مقاوم سازی و پایش سازه های تاریخی که در دانشگاه اصفهان برگزار شد با ایراد سخنانی تاکید کرد : معتقدیم هرگونه توسعه شهر سازی و حفاظت از آثار تاریخی می بایست به صورت متوازن برنامه ریزی و اجرا شود.

فریدون اله یاری در این میزگرد ضمن تشکر از حضور اساتید رشته های مرمت از سایر کشورهای جهان، مدیران، دانشجویان و کارشناسان میراث فرهنگی در این نشست تاکید کرد: بدون شک برگزاری این نشست در استان تاریخی اصفهان که بخش قابل توجهی از آثار شاخص تاریخی کشور را به خود اختصاص داده، نوید بخش رویدادی مهم در نحوه مراقبت و حفاظت از آثار تاریخی است .

اله یاری در ادامه سخنانش تصریح کرد: امروزه مهمترین دغدغه ما در حوزه حفاظت از آثار تاریخی، چگونگی توسعه متوازن شهرهای تاریخی به ویژه اصفهان همزمان با حفاظت از آثار تاریخی است .

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در ادامه سخنانش تصریح کرد: امروزه در چگونگی حفاظت از آثار تاریخی به ویژه در شهرهای تاریخی استان اصفهان با 3 ویژگی مهم مواجه هستیم، در همین رابطه اولین شاخصه ما در شهرهای تاریخی همچون اصفهان، پایش آثار تاریخی در کنار تاسیسات مدرن شهری است، به عنوان نمونه پس از راه اندازی مترو در محور تاریخی چهارباغ اصفهان، جدای از کیفیت عبور مترو از این محور تاریخی در سالهای گذشته، امروز ما با پایش آثار تاریخی در این مسیر همچون: مدرسه چهارباغ و کاخ هشت بهشت پس از راه اندازی مترو مواجه هستیم، لذا آگاهی از آخرین دستاوردهای علمی در همین راستا از اهمیت ویژه ائی برای ما برخورداراست.

مدیر کل میراث فرهنگی استان در ادامه سخنانش به دومین دغدغه میراث فرهنگی در حفاظت از آثار تاریخی اشاره کرد و افزود: امروز در شهر تاریخی اصفهان با مقوله خشکسالی مواجه هستیم ، لذا پایش پلهای تاریخی اصفهان از یکسو و نیاز به استفاده از فناوری های جدید جهت پایش و بررسی واکنش مصالح پایه های این پلها به خشکسالی از اهمیت ویژه ائی برخوردار است.

همچنین در اصفهان از سوی دیگر با خطر فرو نشست زمین حاصل از خشکسالی مواجه هستیم که در این زمینه نیازمند پژوهشهای علمی و متقن در زمینه خطر فرو نشست زمین در بافتهای تاریخی حاصل از خشکسالی هستیم.

اله یاری در ادامه سخنانش به سومین دغدغه میراث فرهنگی در حوزه حفاظت از آثار تاریخی در اصفهان اشاره کرد و اظهار داشت: بدون شک با گذشت زمان شاهد پایان عمر مفید مصالح بکار رفته در بناهای تاریخی هستیم. به عنوان نمونه در اصفهان در برخی بناهای تاریخی همچون کاخ چهلستون، به صورت گسترده از مصالح همچون چوب استفاده شده، لذا از یکسو با معضل اتمام عمر این مصالح مواجه هستیم و از سوی دیگر مصالحی همانند چوب با معضلی همانند هجوم آفتها مواجه هستند، همچنین رطوبت نیز یکی دیگر از معضلات حفاظت از آثار تاریخی اصفهان است، با این وصف خوشبختم که به اطلاع برسانم اصفهان از جمله استانهایی است که در حوزه هائی که عنوان شد توانسته پژوهشهای ارزشمند و نظرات مهمی را در این زمینه حتی در سطح بین المللی ارائه کند.

وی در پایان سخنانش خواستار آن شد که جهت هرگونه توسعه مدرنیته در شهر اصفهان پژوهش جهت تهیه پیوست فرهنگی در راستای حفاظت از آثار تاریخی در کنار توسعه مدرنیست صورت پذیرد.

شایان ذکر است در ادامه این نشست اساتیدی از کشورهای ترکیه و ژاپن و همچنین اساتیدی از دانشگاه های هنر و اصفهان و همچنین یکی از اعضای شورای شهر به بیان دیدگاههای خود در زمینه حفاظت از آثار تاریخی پرداختند

توسعه مدرن شهرهای تاریخی بدون حفاظت از آثار مفهومی ندارد
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید:
نوشته شده در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *