صدای سوت توقف در پروژه راه آهن شیراز- کرمان

«خبرجنوب» نوشت: احداث خط ریلی شیراز- کرمان به طور کامل تعطیل شد و 900 کارگر آن از کار بیکار شدند.

روز گذشته تماس کارگران شاغل در این خط ریلی حاکی از توقف کامل ساخت و ساز در این پروژه بود.
به گفته کارگران، این خط ریلی از سال 91 فعال شده و علاوه بر زیرسازی، چندین تونل برای عبور قطار در مسیر شیراز به کرمان حفر شده بود این در حالی است که از این هفته صدای ماشینآلات راهسازی و ریل سازی در مسیر مذکور خاموش شد و 145 میلیارد تومان سرمایه کشور بلاتکلیف ماند. کارگران بیکار شده مذکور با استمداد از مسئولان خواستار آن شدند که فکری به حال این خط ریلی شود تا هم آن ها شغلشان را دوباره تصاحب کنند و هم سرمایههای مملکت راکد نماند و هم در آینده نزدیک صدای سوت قطار در این مسیر شنیده شود.
گر چه فارس را همه استانی توسعه یافته میدانند اما این استان در زمینه خطوط ریلی یک استان عقب افتاده به شمار میرود. تنها خط ریلی این استان، شیراز را به اصفهان وصل میکند و خطوط ریلی کشور در این کلان شهر به بن بست میرسد.
مجری خط ریلی شیراز به کرمان احداث بخشی از خط ریلی شیراز به بوشهر را هم برعهده داشت این در حالی است که مشکلات موجود بر سر راه احداث خطوط ریلی هر دو خط را به اغما فرو برد و ابتدا احداث خط ریلی شیراز – بوشهر را تعطیل کرد و حالا هم ساخت راه آهن شیراز به کرمان به عنوان تنها خط ریلی در حال ساخت فعال در این استان را متوقف نمود.
جواد زارع پور، مدیر عامل موسسه الهادی که مجری ساخت این پروژه است در تماس خبرنگار ما برای پیگیری مشکلات این پروژه ضمن تایید تعطیلی کامل خط ریلی شیراز – کرمان گفت: خط ریلی شیراز به کرمان در استان فارس 200 کیلومتر طول دارد که در دو قطعه در حال ساخت بود.
وی با بیان این که موسسه الهادی بابت اجرای این خط ریلی طلب 100 میلیارد تومانی از دولت دارد افزود: از سال 91 که اجرای این خط ریلی آغاز شد بالغ بر 145 میلیارد تومان برای آن هزینه شد که تنها 45 میلیارد تومان از سوی دولت پرداخت گردید و مابقی از منابع داخلی این موسسه تامین شده است.
زارع پور با تاکید بر این که عدم پرداخت مطالبات پروژه مذکور را به تعطیلی کشاند، افزود: از اول سال 94 تا کنون هیچ پولی از سوی دولت برای این پروژه تخصیص نیافته است.
وی با بیان این که در خط ریلی مذکور 900 نفر به صورت مستقیم و بالغ بر 800 نفر نیز به صورت غیرمستقیم مشغول به کار بودند افزود: با تعطیلی این خط ریلی 900 کارگر از کار بیکار شدند ضمن آن که کسانی که به صورت غیرمستقیم با ما در ارتباط بودند همچون پیمانکار، فروشنده تجهیزات، راننده، صاحبان دستگاهها و ماشین آلات استیجاری و … نیز بخش قابل توجهی از درآمد خود را از دست دادند.
به گفته زارع پور، این خط ریلی که تنها خط ریلی در حال ساخت فعال استان بود پیشرفت 60 درصدی دارد که این هم متوقف شد.
مدیرعامل موسسه الهادی خاطرنشان کرد: این مسیر 8 تونل دارد که 6 تونل آن حفر شده و زیرسازی در بخش عمده ای از مسیر نیز انجام شده است.
وی بیان داشت: متاسفانه با تعطیلی این خط ریلی هم کارگران از کار بیکار شدند و هم سرمایه ده ها میلیارد تومانی مملکت بلاتکلیف مانده است.
زارع پور گفت: کل مسیر شیراز به کرمان 350 کیلومتر وسعت دارد که 200 کیلومتر آن زیربار احداث رفته بود و کار آن برعهده موسسه الهادی بود.
وی اضافه کرد: همچنین ایستگاه مرکزی این خط ریلی که در روستای بهاران شیراز قرار دارد با ایستگاه خط ریلی شیراز – بوشهر یکی است و این موسسه کار ساخت 50 کیلومتر از خط ریلی شیراز – بوشهر را هم برعهده داشت.
مدیرعامل موسسه الهادی با گلایه از نبود هر گونه حمایتی برای ساخت این پروژه گفت: متاسفانه علی رغم پیگیریهای صورت گرفته حتی یک بار هم شاهد حضور و بازدید مسئولان ارشد استان از این پروژه عظیم نبودیم و این بیتوجهیها بالاخره خط ریلی شیراز – کرمان را تعطیل کرد.
وی با اشاره به این که حقوق کارگران تا پایان آذرماه پرداخت شد افزود: در خط ریلی شیراز- کرمان 500 دستگاه ماشین آلات و دستگاه های سنگین، نیمه سنگین و تجهیزات مربوطه مشغول کار بود که همگی آن ها از فارس خارج شد و به استان های دیگر همچون بوشهر و سیستان و بلوچستان منتقل شدند.
زارع پور یادآور شد: موسسه الهادی 8 پروژه بزرگ ساخت و ساز در بوشهر در دست اجرا دارد و استاندار آن استان با حمایتهای خود اجازه تعطیلی هیچ یک از پروژه ها را نداده است اما در فارس تنها خط ریلی در حال ساخت که فعال بود به دلیل عدم حمایت مسئولان ارشد فارس به تعطیلی کشیده شد.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد با تمهیدات مسئولان کار ساخت این پروژه دوباره از سر گرفته شود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
نوشته شده در:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *