میراگر آلیاژی SMA

میراگر آلیاژی SMA

آلیاژهای حافظه دار شکلی نوعی مواد هوشمند فلزی هستند که رفتارهای منحصر بفردی از خود نشان می دهند و به دلیل همین رفتارها کاربردهای وسیعی در مهندسی عمران پیدا کرده اند. میراگرهای آلیاژی حافظه دار SMA یکی از روشهای نوین کنترل سازه ها در برابر زمین لرزه بکار گیری مصالح هوشمند معروف به آلیاژ حافظه ‌دار شکلی (Shape Memory Alloy) است. میراگر آلیاژی SMA فلزی با توجه به شدت زلزله و درجه حرارت می تواند رفتار متغیری از خود نشان دهد. این مصالح هوشمند علاوه بر تامین میرایی بسیار بالا و اتلاف انرژی در هنگام زلزله، می توانند بعد از وقوع زلزله با اعمال حرارت سازه را به حالت اولیه خود برگردانند. نوع دیگری از این مصالح الیاژ سوپر الاستیسیته می باشد که آلیاژ به محض باربرداری بدون اعمال حرارت به حالت اولیه اش باز می گردد.

علت کاربردهای وسیع این ماده دو خصوصیت منحصر بفرد آن است: رفتار سوپرالاستیک ( ابرکشسان) و اثر حافظه دار شکلی که در اثر تبدیل فازهای متوالی بین دو فار آستنیت و مارتنزیت در دماهای متفاوت بوجود می آیند. کاربردهای آلیاژهای حافظه دار شکلی در مهندسی عمران و برای کنترل سازه ها در سه حوزه ی غیر فعال، نیمه فعال و فعال می باشد. کنترل غیرفعال سازه ها شامل سیستم های جداگر پی و سیستم های استهلاک انرژی است.

 

میراگر آلیاژی SMA

میراگرهای آلیاژی

SMA ها امروزه به صورت مفتول (سیم) ، میله و ورق در مهندسی سازه ارائه می شوند. این مصالح به صورت دستگاه های اتلاف انرژی در قالب میراگرها و یا دستگاه های جداسازی با آلیاژ حافظه دار شکلی ارائه شوند و می توانند در سازه های ساختمانی و پل و در مقیاس انبوه در اتصالات لوله‌های هیدرولیک بکار گرفته شوند. استفاده از این مصالح برای مقاوم سازی و بهسازی سازه های با اهمیت زیاد، گزینه بسیار مناسبی است.

 

 میراگرهای آلیاژی حافظه دار SMA

میراگرهای آلیاژی حافظه دار SMA

میراگر آلیاژی SMA
5 (100%) 1 vote
به اشتراک بگذارید: