تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب

تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب

یکی از پر کاربردترین تاسیسات مورد استفاده در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب، مخازن بتنی آب و فاضلاب هستند. همچنین تقریبا تمامی سازه های موجود در تصفیه خانه های بزرگ آب و فاضلاب را مخازن بتنی تشکیل می‌دهند. اهمیت فراوان تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب به دلیل نقش آن­ها در انتقال و ذخیره آب و دفع و تصفیه فاضلاب سبب شده ­است تا بحث تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب موضوعی حائز اهمیت باشد. انتخاب روش بهینه برای تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب در برابر آسیب­‌هایی هم­چون خوردگی، سایش، فرآیند انجماد و ذوب شدن و … به منظور حفظ امنیت و کارایی آن­ها در عین اقتصادی بودن روش انتخابی تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب، همواره چالشی جدی برای مهندسین بوده­ است.

مخزن بتنی آب

مخزن بتنی آب

انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب عبارتند از:

 

 • خوردگی آرماتور
 • خوردگی بتن
 • ترک خوردگی بتن به دلیل فرآیند مکرر انجماد و ذوب شدن
 • انقباض و جمع­ شدگی بتن و در نتیجه ایجاد ترک در مخزن بتنی

متخصصین تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب شرکت افزیر با تلفیق دانش و تجربه فراوان در زمینه تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب، برای انواع آسیب و خرابی مخازن بتنی آب و فاضلاب ذکرشده، راهکار و محصول متناسب با نیاز شما را ارائه می­‌کنند. برای کسب جزییات بیشتر در زمینه تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب با متخصصین و مشاوران ما در تماس باشید.

 تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب به کمک مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP شرکت افزیر

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب باید بتواند راهکارها و محصولاتی را ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه­ های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده­‌باشد.

مالکین و مجریان مخازن بتنی، چند گزینه برای تعمیر، تقویت و مقاوم سازی مخازن بتنی در برابر انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب دارند. تعمیر و تقویت جزئی یا کلی یک مخزن بتنی آب و فاضلاب، زمان زیاد عدم سرویس­ دهی، تجهیزات گران و نیروی انسانی زیادی را تحمیل می­‌کند. برخلاف دیگر مصالح، لایه‌های مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP شرکت افزیر دچار خوردگی نمی­‌گردند و یک راه­‌حل بلندمدت برای تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلابمحسوب می­‌شوند. به کمک روش نوین و تطبیق­‌پذیر مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRPشرکت افزیرمی­‌توان در کسری از زمان و هزینه اجرای روش­های قدیمی و سنتی تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب، تعویض کف مخزن، تعمیر نقاط نشتی و یا نوسازی کل مخزن بتنی آسیب‌دیده در اثر انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب را به انجام رساند.

واحد تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب شرکت افزیر آماده ارائه جزییات بیشتر و ارائه راهکار متناسب با نیاز شما می­‌باشد.

از حدود 20 سال قبل، این روش­ تحت عنوان روش تقویت و مقاوم سازی به کمک مصالح کامپوزیت­ پلیمری (FRP) موردتوجه قرار گرفته­‌است. در این روش از لایه­ های کامپوزیت پلیمری با الیاف شیشه (GFRP)، کربن (CFRP) و یا آرامید (AFRP) استفاده می­‌شود.

الیاف (فیبر) کربن

الیاف (فیبر) کربن

روش تر(Wet Layup)

در روش رایج اجرای انواع لایه های مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP که به نام Wet-layup مشهور است، نیاز به نیروهای متخصصی است تا ابتدا فیبرهای کربن (CFRP) یا شیشه (GFRP) را به رزین ­(Resin) هایی مانند اپوکسی (epoxy) آغشته می­ کنند و به سطح بیرونی مخزن بتنی چسبانده می­‌شود. این فن نیازمند نیروی کار ماهر در زمینه تعمیر و جلوگیری از آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب است تا اطمینان حاصل شود که فیبرها به صورت صحیح قرار گرفته و هیچ گونه حباب هوایی در زیر این پوشش ­ها وجود ندارد تا تعمیر و مقاوم سازی در برابر انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب به درستی انجام گردد.

استفاده از محصولات FRP پیش ­عمل­ آوری ­شده (Precured)

محصولات FRP پیش ­عمل ­آوری شده (Precured) با کنترل کیفیت و یکنواختی بیشتری تولید می­‌شوند. تا حدودی به دلیل نسبت فیبر به رزین بیشتر، این محصولات در مقایسه با همتایان خود که به روش تر (Wet-layup) تولید می­‌گردند، مقاومت و سختی بیشتری را نشان می‌­دهند. این ورقه­ ها(Laminate) توسط اپوکسی به سطح خارجی المان موردنظر چسبانده می شوند.

گرچه این نوارهای ورقه‌­ای (Laminate) نسبت به روش تر Wet-layup اجرای آسان­تر و نیز مقاومت بیشتری دارند اما به دو دلیل زیر، استفاده و کاربرد آن­ها در تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب محدود می­‌شود:

 • یک­ جهته بودن آن­ها سبب شده ­است که فقط در موارد معدودی برای تقویت برشی به­ کار بروند و بیشتر برای تقویت خمشی استفاده شوند.
 • سختی زیاد این نوارهای ورقه­‌ای (Laminate) سبب شده­ است که نتوان آن­ها را به صورت دایره­ هایی با قطر کمتر از 750 میلی‌­متر درآورد.

هم­چنین روش­ها و تجهیزات کنونی این اجازه را به ما نمی­‌دهند تا نوارهای ورقه­‌ای (Laminate) با ابعاد بزرگ­تر تولید کنیم که از نظر کاربری متفاوت هستند. بنابراین وجود چنین نقایص و کمبودهای در مورد نوارهای ورقه­‌ای (Laminate) غیرقابل چشم پوشی می ­نماید.

روش نوین تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب به کمک لایه‌های مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر

بسیاری از سازه‌­ها همانند مخازن آب، نفت یا گاز به صورت استوانه هستند. فشارهای هیدرواستاتیک ناشی ازسیالات، تنش­های حلقوی را ایجاد می­ کند که به دیواره جانبی این­گونه مخازن بتنی وارد می­‌شود. مقدار این تنش­ها در پایه مخزن بتنی آب و فاضلاب حداکثر است که با افزایش ارتفاع، کاهش می‌­یابد. آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب سبب کاهش سطح مقطع المان­‌های تقویت کننده در مخازن بتنی می‌­شود. این امر سبب افزایش تنش­های محیطی می­‌شود و باید هرچه سریع­تر اقدامات مربوط به تعمیر و تقویت مخزن بتنی آب و فاضلاب انجام شود.

به طور کلی هدف از تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب با مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیررا می­توان موارد زیر برشمرد:

 • افزایش مقاومت مخزن
 • افزایش مقاومت برشی
 • کنترل ترک
 • آب بندی و عایق نمودن
 • مقاوم سازی در برابر خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب
 • مقاوم سازی در برابر حملات مواد شیمیایی
 • افزایش عمر و دوام

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه روش‌ های تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب به ویژه به کمک لایه‌های مصالح کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت شرکت افزیر می‌­باشد، آماده ارائه خدمات موردنیاز شما در سراسر کشور می‌­باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می­‌باشند.

  

اجرای لمینت مخزن بتنی

اجرای لمینت مخزن بتنی

 

هزینه تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب

برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت و هزینه انواع روش­های تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب و به خصوص استفاده از لایه‌های مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر کافی است با متخصصین ما در تماس باشید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *