تقویت مخازن فولادی آب

تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب

فولاد از جمله مصالحی است که دارای کاربرد فراوان در ساخت مخازن نگه­داری و ذخیره آب است. کاربرد این مخازن فلزی در مرحله پس از تصفیه آب و پیش از توزیع آب در شبکه توزیع است. آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب  به دلیل هزینه های انسانی و اقتصادی فراوانی که دارد، تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب را به گونه‌­ای که حفظ کارایی مخازن فولادی آب و اقتصادی بودن طرح مورد نظر تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب، هم­‌زمان تامین بشود را نیازمند افراد متخصص در زمینه تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب نموده است.

 

مخزن فولادی آب

مخزن فولادی آب

 

انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب

این مخازن فولادی می توانند از طریق خوردگی و  پوسیدگی بدنه مخزن و یا جوش تخریب شوند. انحلال برخی مواد خورنده در آب، سایش و تغییرات دمایی، شتاب بیشتری به آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب می بخشند.

متخصصین تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب شرکت افزیر با تلفیق دانش و تجربه فراوان در زمینه تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب، برای انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب ذکرشده، راهکار و محصول کامپوزیت پلیمری FRPمتناسب با نیاز شما را ارائه می­‌کنند. برای کسب جزییات بیشتر در زمینه تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب با متخصصین و مشاوران ما در تماس باشید.

تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب به کمک مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP شرکت افزیر

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب باید بتواند راهکارها و محصولاتی را برای تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه­‌های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده ­باشد.

مالکین و مجریان مخازن، چند گزینه برای تعمیر، تقویت و محافظت از مخازن فولادی در برابر انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب دارند. تعمیر و تقویت جزئی یا کلی یک مخزن فولادی آب، زمان زیاد عدم سرویس دهی، تجهیزات گران و نیروی انسانی زیادی را تحمیل می­‌کند. برخلاف مصالح فلزی، کامپوزیت­ها دچار خوردگی نمی‌­گردند و یک راه‌­حل بلندمدت محسوب می­‌شوند. به کمک روش نوین و تطبیق­‌پذیر مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRPشرکت افزیر می‌­توان در کسری از زمان و هزینه اجرای روش­‌های قدیمی و سنتی تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب، تعویض کف مخزن، تعمیر نقاط نشتی و یا نوسازی کل مخزن فولادی را به انجام رساند.

از حدود 20 سال قبل، این روش­ تحت عنوان روش تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب به کمک کامپوزیت­های پلیمری (FRP) مورد توجه قرار گرفته‌­است. در این روش از لایه­ های کامپوزیت با الیاف شیشه (GFRP)، کربن (CFRP) و یا آرامید (AFRP) استفاده می­شود.

الیاف (فیبر) کربن

الیاف (فیبر) کربن

 

واحد تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب شرکت افزیر آماده ارائه جزییات بیشتر و ارائه راهکار متناسب با نیاز شما می­باشد.

روش تر (Wet Layup)

در روش رایج اجرای انواع کامپوزیت­های پلیمری FRP که به نام Wet-layup مشهور است، نیاز به نیروهای متخصصی است تا ابتدا فیبرهای کربن (CFRP) یا شیشه (GFRP) را به رزین ­(Resin) هایی مانند اپوکسی (epoxy) آغشته ­کنند و به سطح بیرونی مخزن بچسبانند. این فن نیازمند نیروی کار ماهر هست تا اطمینان حاصل شود که فیبرهای FRP به صورت صحیح قرار گرفته و هیچ­‌گونه حباب هوایی در زیر این پوشش‌­ها وجود ندارد تا حفاظت در برابر انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب به نحو احسن انجام شود.

استفاده از محصولات FRP پیش ­عمل ­آوری­ شده (Precured)

محصولات FRP پیش ­عمل­ آوری شده (Pre-cured) با کنترل کیفیت و یکنواختی بهتری تولید می­‌شوند. تاحدودی به دلیل نسبت فیبر به رزین بیشتر، این محصولات در مقایسه با همتایان خود که به روش تر (Wet-layup) تولید می‌­گردند، مقاومت وسختی بیشتری را نشان می‌­دهند.

گرچه این نوارهای FRP ورقه ­ای (Laminate) نسبت به روش Wet-layup اجرای آسان­تر و مقاومت بیشتری دارند اما به دو دلیل زیر، استفاده و کاربرد آن­ها در تعمیر و جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب محدود می­‌شود:

  • یک­ جهته بودن آن­ها سبب شده ­است که فقط در موارد معدودی برای تقویت برشی به­ کار بروند و بیشتر برای تقویت خمشی استفاده شوند.
  • سختی زیاد این نوارهای FRP ورقه ­ای (Laminate) سبب­ شده ­است که نتوان آن­ها را به صورت دایره­ هایی با قطر کمتر از 750 میلی­‌متر درآورد.

هم­ چنین روش­ ها و تجهیزات کنونی تعمیر و جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی آب، این اجازه را به ما نمی‌­دهند تا نوارهای FRP ورقه ­ای (Laminate) با ابعاد بزرگ­تر تولید کنیم که از نظر کاربری متفاوت هستند. بنابراین وجود چنین نقایص و کمبودهای در مورد نوارهای FRP ورقه ­ای (Laminate) غیرقابل چشم ­پوشی می‌­نماید.

روش نوین تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر

بسیاری از ساز‌ه‌­ها همانند مخازن آب، نفت یا گاز به صورت استوانه هستند. فشارهای هیدرواستاتیک ناشی ازسیالات، تنش­های حلقوی را ایجاد می­‌کند که به دیواره جانبی این­ گونه سازه­‌ها وارد می­‌شود. مقدار این تنش­ها در پایه مخزن فولادی حداکثر است که با افزایش ارتفاع، کاهش می­‌یابد. خوردگی سبب کاهش سطح مقطع المان­های تقویت­‌کننده در سازه­‌های بتنی و یا کاهش ضخامت دیواره فولادی مخزن می‌­شود. این امر سبب افزایش تنش­های محیطی می‌­شود و باید هرچه سریع­تر اقدامات مربوط به تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب انجام شود.

به طور کلی هدف از تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب به کمک مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP سوپرلمینت شرکت افزیررا می‌­توان موارد زیر برشمرد:

  • افزایش مقاومت مخزن فلزی
  • افزایش مقاومت برشی
  • کنترل ترک
  • آب بندی و عایق نمودن
  • مقاوم سازی در برابر خوردگی
  • مقاوم سازی در برابر حملات مواد شیمیایی
  • افزایش عمر و دوام

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه روش های تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب به ویژه استفاده از مصالح کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت می­‌باشد، آماده ارائه خدمات موردنیاز شما در سراسر کشور می‌­باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می­‌باشند.

 

هزینه تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب

برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت و هزینه انواع روش­های تعمیر و تقویت مخازن فولادی آب به ویژه به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت شرکت افزیر کافی است با متخصصین ما در تماس باشید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *