مقاوم سازی سازه‌ها در برابر انفجار، ضربه و برخورد

مقاوم سازی سازه‌ها در برابر انفجار، ضربه و برخورد

امروزه بحث پدآفند غیرعامل و افزایش انعطاف‌پذیری و مقاوم سازی سازه‌ها در برابر انفجار، برخورد و ضربه یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های سازمان‌های دولتی در سراسر دنیا از جمله ایران است. از جمله سازه‌های حیاتی که باید پدآفند غیرعامل را در مورد آن‌ها رعایت کرد می‌توان به ساختمان‌های دولتی، بانک‌ها، پل‌ها، ساختمان‌های نظامی، تاسیسات شهری، سفارت‌خانه‌ها و … اشاره کرد. علاوه بر انفجارهایی که عامل انسانی دارند، انفجارهایی که ناشی از وقوع حادثه در نیروگاه، پتروشیمی و … نیز هستند، جای نگرانی فراوانی دارند. در چنین شرایطی باید اطمینان لازم را پیدا کرد که حداقل قسمت های حیاتی سازه همچون اتاق کنترل کماکان پس از وقوع حادثه نیز به فعالیت خود ادامه دهند؛ بنابراین سازه باید انعطاف‌پذیری مناسبی در برابر انفجار و برخورد و ضربه داشته باشد. همچنین توجه به موضوع خرابی پیش رونده در سال های اخیر باعث پررنگ شدن اهمیت مقاوم سازی سازه ها در برابر بارهای ناگهانی مانند انفجار شده است. این در حالی است که اکثر سازه های موجود مقاومت و شکل‌پذیری کافی در برابر انفجار و برخورد و ضربه را ندارند. در چنین حالتی، پیشنهاد متخصصین شرکت مقاوم سازی افزیر، استفاده از لایه‌های کامپوزیت پلیمری FRP به منظور مقاوم سازی سازه‌ها در برابر انفجار و ضربه می‌باشد. بدین منظور لایه‌های نازکی (درحدود 1/3 میلی متر) از کامپوزیت پلیمری FRP روی قسمت‌های سازه همچون دیوار اجرا می‌شوند. تعداد لایه‌های FRP، جهت‌گیری آن‌ها و نیز نحوه اتصال آن‌ها به طور دقیق توسط مهندسین شرکت مقاوم سازی افزیر محاسبه شده و نقشه‌ها و جزییات مفصل آن به کارفرما ارائه می‌گردد. بسته به نیاز کارفرما و شدت انفجار و برخورد و ضربه موردنظر، طرح مقاوم سازی سازه‌ها در برابر انفجار و ضربه ارائه شده توسط مهندسین شرکت افزیر، سفارشی سازی می‌شود.

 

استفاده از الیاف FRP شرکت افزیر برای مقاوم سازی سازه‌ها در برابر انفجار

استفاده از الیاف FRP شرکت افزیر برای مقاوم سازی سازه‌ها در برابر انفجار

مقاوم سازی سازه پل در برابر انفجار و برخورد به کمک الیاف FRP شرکت افزیر

مقاوم سازی سازه پل در برابر انفجار و برخورد به کمک الیاف FRP 

 مقاوم سازی سازه ها در برابر انفجار

مقاوم سازی ستون در برابر انفجار و برخورد به کمک الیاف FRP 

 

ویژگی‌ها و مزایای کاربرد لایه های کامپوزیت پلیمری FRP برای مقاوم سازی سازه ‌ها در برابر انفجار و برخورد

  • قابلیت مقاوم سازی دیوارها، کف‌ها و ستون‌ها
  • افزایش حداقلی در ابعاد اعضای سازه (معمولا حدود 13 میلی‌متر)
  • سرعت بالای اجرای مقاوم سازی
  • پس از اجرا می‌توان لایه‌ها را پوشاند تا در معرض دید نباشند.
  • از جمله مزایای استفاده از لایه های کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر در سازه های بتنی کاهش تغییر شکل سازه، کرنش ها و اثرات تخریب در بتن می‌باشد. مصالح کامپوزیتی FRP تنش در میلگرد های داخل بتن را کاهش داده و از جاری شدن میلگرد ها جلوگیری می کند. طبق مقایسه ای که بین الیاف مختلف FRP  جهت مقاوم سازی در برابر انفجار صورت گرفته است، به ترتیب الیاف یا مصالح کربن، شیشه و آرامید بهترین عملکرد پلیمری را دارند.

هزینه اجرای پدآفند غیرعامل و مقاوم سازی سازه‌ها در برابر انفجار و ضربه

برای مشاوره و کسب اطلاع درمورد هزینه اجرای پدآفند غیرعامل و مقاوم سازی سازه ها در برابر انفجار و ضربه با کارشناسان شرکت مقاوم سازی افزیر در تماس باشید.

مقاوم سازی سازه‌ها در برابر انفجار، ضربه و برخورد
4 (80%) 3 votes
به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *